Pokerde Rakibinin Elini Anlama Yöntemleri
  • 12/15/2017

Pokerde Rakibinin Elini Anlama Yöntemleri

Poker dünya üzerindeki en eğlenceli kağıt oyunları arasında ilk sırada yer almaktadır. Birçok poker türü içerisinde Texas Hold’em Poker oyundaki en ünlü türdür. Poker oyunu Türkiye’de yasal olarak oynanması yasak oyunlar arasında yer almaktadır. Online Casinolar aracılığıyla illegal olarak bu oyunların oynanması mümkündür.

Online poker oyunlarında başarı sağlayabilmek için ilk temel rakipleri tanımaktan geçmektedir. Rakibi tanımanızın ardından onun hareketleri ve hamlelerine göre bir oyun planı belirlemek gerekmektedir. Bu sebeple pokerde rakibin elini tahmin etmek son derece önemlidir. Ancak rakibin elini tahmin etmeye çalışırken, kendi elinizi açık etmemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ki karşınızdaki oyuncu da sizin elinizi tahmin etmeye çalışmaktadır. Pokerde uygulanacak bazı teknikler sayesinde kendi elinizi açık etmeden rakibin elini daha kolay şekilde anlayabilirsiniz. İşte pokerde rakibin elini anlama yöntemleri:

  1. Göz Kontağı

Birisinin direkt gözlerinin içerisine bakmak günlük hayatta oldukça zor bir deneyim olabilir. Ancak bir poker oyuncusuysanız ve bu oyunda deneyim kazanmak istiyorsanız, rakibinizle bolca göz teması kurmaya alışmanız gerekiyor. Pokerle ilgili ortaya konan ilk teori güçlü bir ele sahip olan oyuncuların göz kontağı kurmaktan kaçınmayacaklarıdır. Bu teori şu mantıkla değerlendirilmektedir. Hayat içerisinde kendisine güveni olan kişiler herkesle, her koşul altında göz kontağı kurmaktan kaçınmayacakladır. Rahat ve güçlü olan kişilerin bu nedenle poker oyununda göz kontağı kuracaklarına inanılıyor. Blöf yapan kişiler ise daha tedirgin olmalarından ötürü göz kontağından kaçacaklardır. Elbette bu teorinin doğru olduğuna dair bir garanti yoktur. Göz kontağı kuran kişilerin güçlü bir ele sahip olup olmadıkları, masadaki oyuncuları bir süre izlemenizin ardından ortaya çıkacaktır. Pokerde oyuncular daima diğer oyuncuları aldatmaya çalışırlar. Bu nedenle göz kontağı her oyuncu için kullanılabilecek bir aldatma aracı da olabilir.

  1. Eli Oynama Hızı

Poker oyunu hakkında otorite olan birçok kişi oyunu oynama süresinin poker eli hakkında fikir vereceğine inanıyor. Masada hızlı oynayan kişileri ve yavaş oynayanları tespit ederek farklı bir strateji ortaya koyabilirsiniz. Bu konu hakkındaki ilk teori hızlı oynayan oyuncuların elleri iyi olduğu için ellerini çok sık kontrol etmedikleri yönünde. Ancak bu teori her oyuncu da geçerli olmayabilir. Oyun sırasında hızlı oynayan bir oyuncu elin geçmesi için hızlı oynayabilir ve aslında eli çok da iyi olmayabilir.

Bu konudaki ikinci teori ise ilk teoriye göre daha doğru ve geçerli bir teori olarak karşımıza çıkıyor.  Elini sık sık kontrol eden ve yavaş oynayan poker oyuncularının çoğu blöf yapıyorlar. Eğer diğer oyuncuları aldatmak istiyorsanız burada ters mantık kullanmalısınız. Elinizin güçlü olduğunu son dakikaya kadar saklayarak seri bir şekilde geçmeniz rakibinize elinizde bir şey olmadığını düşündürecektir. Rakibiniz eli arttırdığında karşı hamle yaparak, rakibinizin kafasını iyice karıştırabilirsiniz.

  1. Titreyen Eller

Heyecan hayatın doğal bir parçasıdır. Özellikle poker gibi adrenalini yüksek bir oyunda heyecanlanmak gayet doğaldır. Heyecanını kontrol edebilen oyuncular bu oyunda alıp yürürken, heyecanıyla başa çıkamayanlar yerinde saymakta ve para kayıpları yaşamaktadır. Özellikle poker masasıyla yeni tanışmış olan kişiler kısa sürede ellerini belli etmektedir. Ellerin titremesi, konuşurken sesin içeri kaçması, suratta solgunluk hali gibi durumlar oyunda acemi olan kişilerde görülen hallerdir. Bu tip bir oyuncu sizin masanızda oturuyorsa anında tespit ederek kolayca elini tahmin edebilirsiniz.

  1. Dikkat seviyesi

Kumarhanelerde dikkat dağıtabilecek birçok unsur bulunmaktadır. Özellikle odaklanma sorunu yaşayan kişiler için en ufacık dikkat dağıtıcı olay oyundan kopmasına sebebiyet verebilir. Poker masasında en önemli unsurların başında odaklanma ve dikkat gelmektedir. En ufak bir dikkat dağınıklığı elinizi rakibinize açık edecektir. Elbette siz de rakiplerinizin dikkat dağınıklıklarını kollayarak ellerini anlayabilirsiniz. Poker masasında dikkati dağınık bir oyuncunun başarılı olma şansı neredeyse sıfırdır.

  1. Masa sohbeti

Poker oyuncuları arasında yapılan sohbet çoğunlukla rakibin elini anlayabilmek için iyi bir tekniktir. Oyun başlamadan önce oyuncuların ne kadar konuşkan olduklarını tespit edebilirsiniz. Daha sonra oyun başladığında yapılan konuşmalar çerçevesinde sağlam bir karakter analizi yaparak, rakibinizin elini anlama yolunda adım atabilirsiniz. Başlangıçta hiç konuşkan olmayan birisi el dağıtıldıktan sonra konuşmaya başlıyorsa, bu şüphe uyandıran ve elinin güçlü olduğuna işaret eden bir durumdur.

Poker masa sohbetlerindeki konuşmaların bazıları zoraki tarzda olacaktır. Poker otoritelerine göre sıkılgan ve zorla eli oynadığı belli olan bir kişinin sağlam bir elle mücadele ettiği düşünülmektedir. Bu sebeple diyalog kurmak pokerde rakibin elini anlayabilmek için iyi bir sonuç doğurabilir. Ancak diyalog kurarken son derece dikkatli olmalısınız. Rakibin elini çözmeye çalışırken bir anda kendi elinizi rakibe açık edebilirsiniz.